בין שתי חומות: החומה שטרם קמה והחומה שמאיימת ליפול

חומת טראמפ תראה כך? בלוג פוליטי מגלשה.

חומת טראמפ תראה כך? בלוג פוליטי מגלשה

טראמפ מציין את היום ה-200 לנשיאותו. 200 ימים סוערים כמו אש. בתקופה של למעלה מחצי שנה בלבד, טראמפ הספיק להחליף יועץ לבטחון לאומי, ראש אפ.בי.איי, מנהל תקשורת, כמה מנהלי תקשורת וראש סגל. תקיפה אחת בסוריה, ביטול של הסכמי פריז, הליכה על הקצה בסוגיה של צפון קוריאה, חידוש התקווה לשלום במזרח התיכון וחשוב מכל, כרגע, מה שנראה כשפל ביחסים בין ארה"ב לרוסיה.

אין ספק שהחקירה המיוחדת של הקונגרס בדבר התערבות רוסית בבחירות של 16 וקשרים בין המטה של טראמפ המועמד לקרמלין מהווים צל מרכזי על ימי טראמפ עד כה. מעבר לכך ניתן לומר שהעננה הזו לא צפויה להיעלם עם הזמן כאשר חדשות לבקרים ישנם פרסומים חדשים על בכירים נוספים במטה טראמפ המועמד שניהלו קשרים עם גורמים רוסיים רשמיים.

 

 

טראמפ בימים אלו מבלה בחופשה בניו ג'רזי, ולפני שעות ספורות הוא צייץ שהוא מתכנן לשוב לניו יורק בשבוע הבא ולקיים שם פגישות משמעותיות. טראמפ חווה אי הצלחה עד כה בניסיונותיו להעביר את רפורמת הביטוח בריאות ורפורמת מיסים כפי שהבטיח. הקונגרס והסנאט עדיין תוקעים מקלות בגלגלים של התוכניות של טראמפ וחילופי ראש הסגל נועדו בין היתר, לייצר סדר ומשמעת בבית הלבן. יש תחושה שהולכת וגוברת בתקשורת לאורך שלטונו של טראמפ שהמסרים אינם אחידים ושיש תוהו ובוהו. ג'ון קלי, ראש הסגל הנכנס מנסה בימים אלו להחדיר סדר לבית הלבן.

בין שאר התוכניות שלו כפי שמפורסמות בכלי תקשורת האמריקאים מוזכרות הניסיונות לייצר לטראמפ סביבת עבודה ראויה. ישנם סיפורים שיוצאים על כמה שמוסחת דעתו של איל הנדל"ן שנבחר לנשיא ארה"ב. קלי ינסה לייצר לטראמפ סביבה סטרילית, ממוקדת וינסה למנוע מרעשים חיצוניים להסיח את דעתו של המיליארדר. נגמר העידן של דלת פתוחה במשרד של מנהיג העולם החופשי.

אצלנו בישראל ישנה דרמה פוליטית חסרת תקדים. נתניהו שקוע תחת ביצת פרשיות וחקירות, וכל מהדורת חדשות בחצי שנה האחרונה כמעט נפתחת בדיווחים על התפתחויות דרמטיות בתיק 1000, 2000, 3000 ופרשת בזק. הביטוי השגור בפי כולם הוא שהחומה מתחילה ליפול. האש מלככת את שולי גלימתו של ראש הממשלה. המשטרה והפרקליטות מגבירים הילוך עם הזמן ונוקטים צעדים חקירתיים משמעותיים כגון חקירות, מעצרים, צווי איסור פרסום והסכמי עדי מדינה. נתניהו על הגריל כפי שמעולם לא היה בקריירה הפוליטית הארוכה שלו.

עם זאת יש לציין שטרם נשמעה אמירה של אחד מראשי מערכות אכיפת החוק בדבר כשירותו או אי כשירותו של נתניהו לכהן כראש ממשלה ויש לדבר הזה חשיבות מכרעת. פעולות החקירה הדרמטיות נעשות בתוך תחום אכיפה והתביעה, כאשר ראשי הגופים ממלאים פיהם מים. הדבר מביא לכך שהתקשורת שמדווחת על האירועים הדרמטים בהרחבה נתפסת כתוקפנית כלפי ראש הממשלה ודבר זה מעורר את הבסיס של התומכים בו ומייצר דווקא התלהבות סביב נתניהו.

מבחינת תמיכה ציבורית נתניהו נמצא בשיאו. ולכן אנו רואים את בכירי הליכוד משחררים אחד אחרי השני הצהרות גיבוי ותמיכה בנתניהו. מפגן התמיכה המיועד ליום רביעי בגני התערוכה צפוי להיות מרשים. לא מן הנמנע שנתניהו יגיע עם רעייתו לשאת דברים בפני תומכיו בסצינה שמאוד תזכיר את העצרות של טראמפ. מפה לשם כפי שחזיתי שנה אחורה אנו עדים לטראמפיאדה גם בפוליטיקה הישראלית כאשר ככל שמערכות האכיפה מייצרות מסרים לא אחידים בדבר כשירותו המשפטית של המנהיג כך עולה שיעור התמיכה בו בקרב הציבור.

מצורף פוסט של אינסטגרם של נתניהו מהיום. אני מציע לדלג לסוף הסרטון ולראות את שפת הגוף של ראש הממשלה. אשמח אם תציינו לי בתגובות כיצד אתם מנתחים את ההצהרה שהיא לכאורה הצהרה מאוד רשמית וקרה אך עם זאת לדעתי יש בשפת הגוף שלו לספר על הסערה שהוא ניצב בה במישור האישי.

בנימה אישית עבר זמן רב מאז שהעליתי פוסט. מרגש לכתוב שוב. מוזמנים לשתף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים